Członkiem Towarzystwa może zostać każda pełnoletnia osoba, która wykazuje zainteresowania naukowe i pracuje w dziedzinie immunogenetyki lub naukach pokrewnych.
Osoba pragnąca zostać Członkiem zwyczajnym Towarzystwa składa deklarację do Zarządu Głównego lub do Zarządu Oddziału, o ile takowy funkcjonuje na terenie wnioskodawcy, popartą przez dwóch Członków zwyczajnych, załączając informację o swoich kwalifikacjach i działalności naukowej.
O przyjęciu do Towarzystwa decyduje Zarząd Główny lub Zarząd Oddziału, o ile takowy funkcjonuje na terenie wnioskodawcy. Decyzję Zarządu Oddziału zatwierdza Zarząd Główny.
Członek ma prawo do:
a) czynnego udziału z zjazdach Towarzystwa, posiedzeniach, konferencjach i sympozjach naukowych,
b) zapoznawania się ze sprawozdaniami z posiedzeń i czynności Zarządu Głównego oraz Zarządów Oddziałów Towarzystwa,
c) czynnego udziału w Walnych Zgromadzeniach,
d) biernego i czynnego udziału w wyborach do władz Towarzystwa,
e) przedstawiania kandydatów do władz Towarzystwa,
f) przedstawiania wniosków i głosowania w sprawach Towarzystwa,
g) ubiegania się o stypendia Towarzystwa umożliwiające udział w zjazdach i konferencjach naukowych.
Członkostwo ustaje wskutek:
a) dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie do Zarządu Oddziałów,
b) skreślenia z listy Członków Towarzystwa z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres przekraczający 12 miesięcy, mimo dwukrotnego pisemnego upomnienia.
Każdy Członek zamierzający wystąpić z Towarzystwa zobowiązany jest do uiszczenia zaległych składek.
Członek może być wykluczony, jeżeli nie przestrzega postanowień Statutu i uchwał władz Towarzystwa.
Członek Towarzystwa jest zobligowany do przestrzegania prawidłowych ogólnie przyjętych zasad etyki. Za działanie wbrew zasadom etyki obowiązującym w nauce oraz żywotnym interesom Towarzystwa, na wniosek Zarządu Głównego, Członek może zostać wykluczony z gremium Towarzystwa na mocy uchwały podjętej przez Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa większością 2/3 głosów.
Wykluczonemu przysługuje prawo złożenia odwołania do Walnego Zgromadzenia. Decyzja Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.
Statut PTIg przewiduje również inne formy członkostwa, oprócz członków zwyczajnych w skład Towarzystwa mogą również być powoływani członkowie honorowi i wspierający. Prawa i obowiązki tego typu członków znajdziecie Państwo w statucie PTIg.
Deklaracja